7ο Δημοτικό Πύργου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Erasmus+

Λαμβάνοντας υπόψη τη μεγάλη εμπειρία και την ενεργό συμμετοχή μας στα προγράμματα Erasmus KA2, η Ομάδα Δράσης του Άξονα 9, η οποία εστιάζει στην ένταξη των σχολείων σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα, ανέλαβε και φέτος την πρωτοβουλία να υποβάλει αίτηση για την ένταξη του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus, που συμπίπτει με την υλοποίηση της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι αυτή είναι η δεύτερη προσπάθεια της σχολικής μονάδας να συμμετάσχει στο πρόγραμμα Erasmus+ στη Βασική Δραση 1. Την προηγούμενη ακαδημαϊκή χρονιά το σχολείο υπέβαλε αίτηση KA122-SCH στον εθνικό οργανισμό ΙΚΥ. Αν και έλαβε βαθμολογία αξιολόγησης 82%, κατηγοριοποιήθηκε ως επιλαχούσα αίτηση επιχορήγησης.

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση των διαδικτυακών επιμορφωτικών σεμιναρίων, η Ομάδα Δράσης, σε συνεργασία με τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας και τα μέλη της, κατέθεσαν πρόταση στον σύλλογο διδασκόντων. Η πρόταση αυτή αφορούσε την ενεργό συμμετοχή του σχολείου στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus KA1 με τίτλο «Digital School. A necessary reality»

Κατόπιν ομόφωνης συμφωνίας του διδακτικού συλλόγου, η ομάδα του Άξονα ανέλαβε την πρωτοβουλία να προετοιμάσει και να υποβάλει αίτηση για το KA122SCH στον εθνικό οργανισμό του ΙΚΥ στις 19 Φεβρουαρίου 2024.

Βραβείο συμμετοχής στο Διαδικτυακό Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου

Ένα βραβείο για όλα τα παιδιά!

Μέρα γιορτής ήταν και η τελευταία μέρα, η Τετάρτη 15 Ιουνίου του 2022. Οι μαθητές της Δ΄ τάξης έπαιξαν ξανά την «Ειρήνη» του Αριστοφάνη στο προαύλιο του σχολείου μας, αυτή τη φορά για τους μαθητές του σχολείου μας! Αλλά και οι μαθητές της Α' τάξης τραγούδησαν τραγούδια ειρήνης στα ελληνικά αλλά και στα …αγγλικά.

Και λίγο πριν  χτυπήσει το κουδούνι των…καλοκαιρινών διακοπών, όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες έλαβαν το βραβείο συμμετοχής από το «Διαδικτυακό Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου» για την ψηφιακή μας δράση: «ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ, ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ»

288145808 762264118460969 4217196069956491463 n 2

Εορτασμός Επετείου 28ής Οκτωβρίου 2011

Την Τετάρτη 27 Οκτωβριου 2010 , πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Υπεύθυνη για την οργάνωση και το συντονισμό της εκδήλωσης ήταν η φιλόλογος, κ. Χατζηιωακείμ Τόνια.

Πρόγραμμα εκδήλωσης για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 19401. Η αφορμή της εκδήλωσης. Διαβάζει η μαθήτρια Ζαζάρα Μαρία2. Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ. Τραγουδά η σχολική χορωδία, με τη συμμετοχή του μουσικού σχολικού σχήματος 3. Η εποποιία του Ρούπελ. Διαβάζουν οι μαθήτριες Λουδάρου Σοφία και Τσίγγου Αριάνδη4. Λεβέντης εροβόλαγε. Τραγουδά η σχολική χορωδία, με τη συμμετοχή του σχολικού μουσικού σχήματος 5. Η αντίσταση στο οχυρό του Εχίνου. Διαβάζουν οι μαθήτριες Σαραντίδου Άννα και Μουρελάτου Τζένη 6. Απόσπασμα από το Άσμα ηρωικό και πένθιμο για τον χαμένο ανθυπολοχαγό της Αλβανίας του Οδυσσέα Ελύτη. Απαγγέλει η μαθήτρια Ιωαννίδου Μαρία 7. Ήρωες: Τραγουδά η σχολική χορωδία, με τη συμμετοχή του σχολικού μουσικού σχήματος8. Soldier side, των System of the down. Eρμηνεύει η μαθήτρια Γκαραμέτσου Γιώτα

Πρόγραμμα Εκδήλωσης