7ο Δημοτικό Πύργου

Ιστολόγιο Εκδηλώσεων που διοργάνωσε ή συμμετείχε το σχολείο μας

Σεμινάριο για την υποστήριξη λειτουργιών πνευμόνων και καρδιάς. Χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή

Το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024, το σχολείο μας είχε την τιμή να υποδεχθεί τους εκπαιδευτές του ΕΚΑΒ Πύργου κ. Αλεξανδρόπουλο Αριστογείτων και κ. Βαρουχάκη Κωνσταντίνο στα πλαίσια της δράσης « Υποστήριξη λειτουργιών πνευμόνων και καρδιάς. Χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή». Το πρόγραμμα παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Εορτασμός του Halloween

Η λέξη Halloween είναι συντομογραφία του «All Hallows Evening» της βραδιάς πριν τη γιορτή των Αγίων Πάντων και γιορτάζεται στις 31 Οκτωβρίου. Γιορτάζεται κυρίως σε χώρες του Αγγλοσαξονικού κόσμου.

Την ημέρα εκείνη, τα παιδιά αλλά και πολλοί γονείς ντύνονται αποκριάτικα και πηγαίνουν από πόρτα σε πόρτα λέγοντας «Trick or treat» (φάρσα ή κέρασμα) και οι ιδιοκτήτες τους δίνουν γλυκά.

Για το λόγο αυτό στα πλαίσια της πολιτιστικής κληρονομιάς που έχουν σχέση με τα μαθήματα των αγγλικών και γαλλικών, οι δασκάλες των ξένων γλωσσών σε συνεργασία με τους μαθητές, γιόρτασαν το Halloween με ζωγραφιές και κατασκευές που τοποθετήθηκαν στην είσοδο του σχολείου μας.

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023, το σχολείο μας είχε την τιμή να υποδεχθεί τους εκπαιδευτές του ΕΚΑΒ Πύργου κ. Αλεξανδρόπουλο Αριστογείτων και κ. Βαρουχάκη Κωνσταντίνο στα πλαίσια της δράσης « Υποστήριξη λειτουργιών πνευμόνων και καρδιάς. Χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή». Το πρόγραμμα παρακολούθησαν με ενθουσιασμό οι μαθητές των Δ’ ,Ε’ ,κ ΣΤ’  τάξεων  καθώς και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.